Trpíte krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a chtěli byste se tohoto problému zbavit? Tyto dioptrické chyby se často řeší pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. V mnoha případech je však možné provést operativní zákrok a nadobro se zbavíte problémům s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Co je dalekozrakost
O dalekozrakosti říkáme, když má člověk zhoršené vidění na blízko, přičemž vidění do dálky není zhoršeno. Dalekozrakost je vrozená vada, kterou trpí až 35% populace. Můžete mít dobrý zrak v mládí, ale časem může dojít ke zhoršení zraku na blízko a časem i do dálky, také může dojít k šilhání nebo tupozrakosti. Při dalekozrakosti se často nosí dioptrie +2 až +6.
Co je krátkozrakost
O krátkozrakosti mluvíme, když je zhoršené vidění do dálky a vidění na blízko není zhoršeno. Krátkozrakost je také vrozená vada. Je doprovázena mžouráním očí, bolestmi hlavy nebo čtením s "nosem". Při nízké krátkozrakosti se nosí dioptrie 0 až -3, při střední -3 až -7 a při vysoké -7 a méně.
Operace očí při krátkozrakosti a dalekozrakosti
Krátkozrakost nebo dalekozrakost se často odstraňuje pomocí brýlí nebo čoček. Díky moderním technologiím umíme odstranit tyto dioptrické vady i operativním zákrokem. Nebudete tak muset dále nosit brýle nebo čočky. Váš zrak se zlepší a vy si budete moci užívat ostré vidění. Operace dalekozrakosti alebo operace krátkozrakosti se provádějí pomocí laseru. Jde o rychlou, jemnou a přesnou operaci.
V některých případech dalekozrakosti se uplatňuje i nitrooční operace, kdy se oční čočka odstraní a implantuje nová umělá nitrooční čočka. To platí většinou u lidí ve vyšším věku a s chybou vyšší než +4.
Při krátkozrakosti také není někdy vhodná laserová operace. Tehdy se také uplatňuje nitrooční operace, kde se implantuje fakická čočka před oční čočku.
Napsal: Oftum.cz