V případě mladších dětí jsou stále brýle především optickou pomůckou pro zlepšení vidění. Je pro ně nejpodstatnější to, že když si je nasadí, tak lépe vidí a cítí se v nich pohodlně. Vybrat dioptrické brýle pro děti je ale častokrát podstatně složitější než u dospělého a samotnému výběru byste měli věnovat dostatek času. A to jak výběru obrouček tak výběru brýlových čoček a to především při komplikovanějších dioptriích.
Brýlové obruby pro děti
Při výběru brýlových obrub pro děti, by mělo být na první místo kladené to, aby brýle správně anatomicky seděli na obličeji, protože především u menších dětí je velmi složité najít ideální rám kvůli anatomickým podmínkám tváře jako je například velmi malý a plochý kořen nosu - v takovém případě nejsou vhodné plastové obroučky, ale ideálnější jsou kovové s nastavitelnými sedýlky na nosníku. Také by měl být kladen důraz na jejich váhu, měly by být co nejlehčí, aby dítě netlačili a neomezovaly, jednoduše aby byly pohodlné.
Materiál
Materiál, ze kterého jsou dětské obroučky vyráběné je buď plast, nebo různé slitiny kovů. Plastové obroučky se u dětí využívají vzácněji, protože se hůře přizpůsobují, jsou masivnější a častokrát méně pohodlné, vhodné jsou však na vyšší dioptrie. Pokud zvolíte kovový materiál, nejvhodnější je titan, protože je antialergický a hlavně pevný, pružný a lehký, takže by měl vydržet podstatně více než běžné kovy. Mírná nevýhoda titanu je ta, že je cenově dražší, což se však může časem vrátit, protože nebudete muset chodit nakupovat dioptrické brýle pro vaše děti několikrát ročně kvůli tomu, že se zlomily.
Design
Určitě nesmíme zapomínat na design samotného rámu, který by však při výběru dětských brýlí neměl být zcela prioritní. Samozřejmě, že čím je dítě starší, tím bude více vybíravější a bude klást důraz i na design brýlí. V dnešní době však již není žádný problém vybrat hezké a zajímavé brýle i pro děti. Dávejte však pozor na to, abyste nevybrali obroučky s ostrými hranami, popřípadě nějaké módní, velmi komplikované výstřelky, kdy by si dítě mohlo ublížit. Spíše jsou vhodnější jednoduché a čisté linie. Barva závisí jen na vkusu.
Brýlové čočky pro děti
Co se týče výběru brýlových čoček , tak samozřejmě máte na výběr buď plastové nebo skleněné brýlové čočky. U dětí však jednoznačně doporučujeme plastové brýlové čočky, protože se netřeští v případě úderu, nárazu nebo jiného mechanického namáhání a je velmi obtížné je rozbít. Zajistíte tím pro dítě ale i jeho okolí naprostou bezpečnost. Dobré je také zvolit čočky alespoň s tvrzením, odolným vůči poškrábání, abyste je nechodili vyměňovat každý měsíc, což by v případě aktivnějších dětí mohlo být zcela reálné a samozřejmě i finančně nákladné.
Pokud již máte doma školáka, nebo pokud dítě často sedí za počítačem, pracuje při umělém osvětlení, tak doporučujeme ještě i antireflexní vrstvu, která eliminuje odlesky od samotných čoček a nebude tak docházet k omezení vidění.
Pokud má dítě vyšší dioptrie, tak je dobré použít i ztenčený materiál, aby nebylo vidět velkou tloušťku a dioptrické brýle působili dobře i z hlediska estetického.
S volbou dioptrických brýlí pro vaše děti se vždy poraďte s odborníkem v oční optice, který vám poradí a doporučí, co by bylo pro vaše dítě nejvhodnější a to i na základě například dioptrií, PD a dalších parametrů.
Na závěr..
Děti, které jsou mladší než 6-8 let jsou častokrát velmi živé a aktivní, což může mít za následek to, že budete navštěvovat optiku častěji než by se vám líbilo. Tomu ale velmi zabránit nedokážete a zatím neexistují dětské dioptrické brýle, které by byly "nezničitelné". Vhodným výběrem však můžete riziko zničení alespoň částečně eliminovat a samozřejmě docílit toho, že váš milovaný potomek bude brýle nosit s radostí a dávat si na ně alespoň trochu větší pozor. Proto při jejich výběru buďte trpělivý a věnujte mu dostatečnou pozornost a také nekupujte vždy to nejlevnější s odůvodněním, že za chvíli to i tak zničí, protože v konečném důsledku vás to může stát ještě víc, než když jednorázově zaplatíte vyšší cenu.