Kruhy pod očimaO tmavých kruzích pod očima se mluví poměrně málo, a když, tak většinou v souvislosti s návrhy, jak jich pomocí mejkapu dokonale zakrýt. Většinou se spokojíme s vysvětlením, že jsme se nevyspali dostatečně a tím tento problém smažeme ze světa. Jenže je třeba si uvědomit, že kruhy a otoky pod očima mohou signalizovat například i něco závažnějšího.

Kde a jak vznikají kruhy pod očima

Kruhy pod očima mohou být projevem vyčerpanosti, nedostatku spánku, únavy, stresu, nedostatku čerstvého vzduchu, působení slunečních paprsků, přílišné námahy očí, nesprávné životosprávy. Na druhé straně však může jít i o vážnější onemocnění, např. srdce, ledvin, štítné žlázy nebo metabolických onemocnění. Při přetrvávajícím stavu je třeba navštívit lékaře.

Zbarvení kruhů pod očima může být důležitou pomůckou pro lékaře, kterým směrem by měl pátrat po příčině. "Například při onemocněních srdce je průtok krve vlásečnicemi zpomalený a kůže se zbarví do modra. Pokud jsou naopak cévy roztažené, například při zánětech, kůže je červená. "Někdy jsou kruhy jen projevem krátkodobé změny v organismu, například při menstruaci nebo v těhotenství.

Proč se kruhy tvoří a oči otékají?

Za tmavé kruhy pod očima může zpomalena mikrocirkulace v jemné kůži pod očima. Její tloušťka je pouhých 0,1 milimetru a podkoží řídké, proto snadno přijímá tekutinu. Když se cévy při únavě roztáhnou, aby přivedli k očím více krve, ta se pod tenkou pokožkou jeví jako modrá či modrošedá plocha. Tento tmavomodrý odstín je krev, která prochází cívkami vedoucími hned pod povrchem kůže. To znamená, že změny prokrvení se zde rychle projeví právě v podobě nepěkných otoků. Je to tak při zánětech víček, oka a jeho okolí, při zánětu nosních dutin, slzných ústrojí. Podobně je to tak při alergiích, po bodnutí hmyzem, při kopřivce, chorobách ledvin, srdce, štítné žlázy, hlavně při její snížené činnosti jsou otoky časté a mohou zcela uzavřít oční štěrbinu. Po odstranění příčiny otoky obvykle mizí.

Vytváření otoků může být i dědičné. Někteří lidé se celé roky trápí s takovým druhem otoků, které po probuzení po hodině nebo dvou samovolně mizí. Důvodem může být, že řasy jednak chrání oko před poraněním, nečistotami a oslněním, jednak svými pohyby roztírají slzný film po povrchu oka a pohyby víček také podporují nasávání přebytečných slz do slzných cest. Během spánku však nemrkáme, a tedy nepracuje svalová pumpa, která přesouvá tekutinu z vlásečnic, takže je zpomalený krevní průtok a řídká podkožní tkáň snadno nasaje tekutinu a vznikne mírný otok. Po probuzení se pravidelným mrkání během spánku nahromaděná tekutina odplaví a otok vymizí. Samozřejmě, nemáme na mysli otoky, které jsou projevem onemocnění.

Jak se zbavit kruhů pod očima?

Způsobů k jejich odstranění je několik. Pokud problém přetrvává dlouhodobě, je třeba bezpodmínečně navštívit lékaře. Pokud však jde o krátkodobou záležitost, měli bychom se nejvíce zamyslet nad úpravou životosprávy, dostatkem kvalitního spánku a přiměřeným příjmem tekutin a vitaminů. Co se týče stresu, tomu se těžko vyhneme, protože jsme mu vystaveni denně. Ale pokud má člověk jako-tak pravidelnou životosprávu, i stres snáší lépe.

Samostatnou kapitolu při kruzích a otocích očí tvoří různé alergeny v krémech a kosmetických či dekorativních přípravcích. Někdy však vůbec nemusíme o své alergii vědět a často na ni přijdeme až po použití přípravku, kdy vznikla alergická reakce a následný otok. Pokud jsme takovou nepříjemnou zkušenost zažili, třeba ihned navštívit odborného lékaře - alergologa. V současnosti je v drogeriích, lékárnách či kosmetických salonech v nabídce celou řadu přípravků a očních krémů. Je dobré, pokud obsahují retinol. "£