Trpíte krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a chtěli byste se tohoto problému zbavit? Tyto dioptrické chyby se často řeší pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. V mnoha případech je však možné provést operativní zákrok a nadobro se zbavíte problémům s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Odložit brýle natrvalo je snadnější než kdykoli dřív. Operace očí prakticky dosáhly dokonalosti, díky nejmodernějším technologiím dokáží lékaři během několika minut odstranit většinu očních vad. O nejnovějších trendech hovoří primářka Evropské oční kliniky LEXUM MUDr. Alena Holubová, která patří mezi nejzkušenější české refrakční chirurgy.
Od roku 1970 se využívá metoda nářezů rohovky diamantovými noži. Metoda LASIK (laser in situ Keratomileusis), jejímž otcem je prof. Pallikaris z Kréty, je jedním z dalších operačních postupů pro korekci dioptrických poruch. Jde o moderní excimer laserovou metodu. Historické kořeny laserové operace LASIK sahají do roku 1949 k Barraquerovej Keratomileusis, na jejímž základě vyvinul Ruiz v roce 1966 metodu automatické lamelární keratektomie (ALK). Pomocí mikrokeratomu provedl na povrchu rohovky pravidelnou lamelu. Po jejím odchlípení provedl druhý řez hlouběji do stromatu částí rohovky, což vedlo k žádanému oploštění rohovky.
Žádný operační zákrok není nikdy stoprocentní a také v případě operace LASIK mohou nastat různé komplikace. Metoda LASIK se sebou přináší vyšší riziko pooperačních komplikací, související hlavně s tvorbou rohovkové lamely. Další komplikace můžeme rozdělit na komplikace během operace, při laserovaní a na komplikace pooperační.
Operace očí metodou LASIK probíhá ve dvou fázích za přísných sterilních podmínek. Operace se provádí ambulantně. Před operací LASIK se do očí kápnou mydriatiká a pacient dostane lék na uklidnění. V průběhu zákroku pacient leží na pohodlném lůžku, spuštěn pod přístroj a sleduje červený fixační bod. Ke znecitlivění se používají anestetické kapky. Oční chirurg přilepí řasy oka lepicí páskou ke kůži, aby při operaci nevadily. Pod víčka se umístí rozvěrač, který brání mrkání v průběhu operace.
Problémy se zrakem trápí velké množství lidí a především určitá refrakční porucha je nejčastější příčinou zhoršeného vidění. Korekce těchto poruch je v současnosti několik. Použití brýlí nebo kontaktních čoček je již dnes běžnou záležitostí. Ale zkuste si představit, že se věnujete například nějakému aktivnímu a kontaktnímu sportu, tak použití brýlí je v takovém případě skoro nemožné Nejen že vás budou značně omezovat, ale pokud dostanete například úder, tak brýle mohou prasknout a kromě toho, že to může být i nebezpečné, tak vás to bude něco stát.
V současné době neexistují žádné léky či kapky, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při kterém se z oka odstraní zakalená nitrooční čočka a nahradí se čočkou umělou.
LASIK je operační technika dioptrických poruch, kdy se používá kombinace operační techniky rohovkového laloku (lamelární rohovková chirurgie) s modelováním tkáně rohovky excimer laserem. K tvorbě lamely se využívají nářezy rohovky diamantovými noži. Lamela částečně spojená s rohovkou je odklopená a může dojít k vlastnímu opracování rohovky laserem.
LASEK je laserový zákrok používaný ke korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Je to relativně nová metoda, která kombinuje výhody metody LASIK a metody PRK. Jeho velkou výhodou je to, že se jedná o neinvazivní zákrok bez řezu do rohovkové tkáně a tedy o zákrok technicky jednodušší. Používá se především u lidí, jejichž rohovka je buď příliš tenká, nebo příliš plochá.
Označení LASER je akronym z anglického názvu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (zesílení světla stimulovanou emisí záření). Světlo (záření) vyzařované laserem je monochromatické (jednobarevné), úzce směrované, koherentní, polarizované a intenzivní.
PRK – fotorefrakční keratektomie je laserový zákrok využívaný ke korekci nízké a sřední krátkozrakosti a astigmatismu. V některých speciálních případech může být použitá i ke korekci vyšší krátkozrakosti.