Mohu se koupat s kontaktními čočkami? Ano, ale při dodržení správných zásad. Jaké jsou rizika při koupání? Při kontaktu oka s vodou hrozí vznik infekce, nebo v extrémním případě vyplavení čočky z oka.
Co může vyvolat zánět nebo infekci?
Zánět může vyvolat ve vodě žijící měňavkovitý prvok akantaméba, který může způsobit akantamébovou keratitidu. Běžně žije ve vodě a na oko se jen tak snadno neuchytí. Velice snadno se může dostat pod kontaktní čočku a tam přežívat. Při zanedbání léčby oka napadeného akantamébou může dojít až k trvalému poškození zraku.
Největší riziko možné nákazy infekcí představují přírodní vodní zdroje. Při koupání v moři a v plaveckých bazénech je riziko menší. Nejmenší riziko představuje sprchování a běžné oplachování obličeje, ale zde zase hrozí kontaminace čočky mýdlem či šampónem a následná možná alergická reakce.
Jaké je ideální řešení?
Riziku při koupání v kontaktních čočkách se lze úspěšně vyvarovat používáním jednodenních kontaktních čoček v kombinaci s plaveckými brýlemi. Pokud by přece jen nějaké problémy objevily (pálení, svědění, zarudnutí oka, mlhavé vidění) je vhodné navštívit očního lékaře.
Nosíte dlouhodobé kontaktní čočky?
V tomto případě je důležité po každém styku čočky s vodou čočku důkladně očistit a zdesinfikovat vhodným roztokem. V tomto případě bych doporučil použít roztok na bázi peroxidu (aosept, oxysept).
Stejná pravidla platí při koupání v moři, neboť slaná voda může snížit životnost kontaktní čočky. Sůl usazená v čočce může být původcem dalších očních komplikací.
Můžu se v kontaktních čočkách potápět?
V kontaktních čočkách se samozřejmě lze i potápět. Pro tento případ je vhodné volit čočky s vysokou propustností pro kyslík a čočky nasadit nejméně hodinu před vlastním potápěním.
Upozornění na závěr
Je třeba mít na paměti, že zvýšená vlhkost prostředí může mít za následek „přisátí“ kontaktní čočky k povrchu oka. Proto je vhodné kontaktní čočky z oka vyjmout nejdříve za 30 minut, aby nedošlo k odtržení rohovkového epitelu.
Napsal: VašeČočky.cz