Zima dokáže být skutečně krutá. Nejde jen o nízké teploty, ale také o štípavý vítr a o sněhové částečky, které s sebou přináší a které našim očím dokáží pěkně zatopit. K ochraně svých očí můžete použít brýle, avšak jsou tu určitá „ale.“ Tím hlavním je všem dobře známé zamlžování brýlí, ke kterému nejčastěji dochází, přijdeme-li zvenku do místnosti, kde je o poznání vyšší teplota. Kromě toho - patříte-li mezi vyznavače zimních sportů, již víte, že zamlžené brýle na sjezdovce představují skutečný problém. Ve hře tedy zůstávají kontaktní čočky. Zimní počasí však přináší různé klimatické extrémy, takže i kontaktním čočkám je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči s cílem eliminovat některé komplikace, které jejich nošení mohou doprovázet.
Kontaktní čočky – prostě nezamrznou
Předně je zapotřebí dbát na to, aby čistící roztok nebyl opakovaně vystavován extrémně nízkým teplotám. Testy sice prokázaly, že ani při tak nízkých teplotách, jako jsou hodnoty kolem -10° C, čočky v roztoku nezamrzají, nicméně může dojít ke snížení kvality roztoku – co do jeho čistících a dezinfekčních vlastností. Pokud by tedy došlo ke zhoršení dezinfekčních vlastností roztoku, mohlo by i teoreticky dojít k usazování většího množství nečistot na povrchu oka. Snažte se tedy čistící roztok zbytečně nevystavovat extrémně nízkým teplotám. Pokud si chcete být 100% jisti, že na čočkách nezůstanou žádné nečistoty, používejte spíše jednodenní kontaktní čočky, kde jejich pravidelná výměna prakticky znemožňuje usazování nečistot na jejich povrchu.
Ačkoli kontaktní čočky chrání vaše oči před štiplavým mrazem a sněhovými částečkami, občas dochází k vysychání očí, což má za následek nepříjemné štípání či pálení. Řešení je prosté – v období silných mrazů s sebou noste zvlhčující kapičky, které těmto nepříjemnostem zabrání. Výhodné je také zakoupit si některý z pokročilejších typů čoček (např. z řady Biofinity či Acuvue Oasys), které soustavně uvolňují smáčivé složky, které zabraňují vysychání povrchu oka. I přes obsah těchto smáčivých složek v čočkách, jako jsou Biofinity a či Acuvue Oasys, nedochází vlivem nízkých teplot k jejich zamrzání.
Pokud v zimě trpíte na studený vítr, který vaše oči dohání až k slzám, kontaktní čočky představují účinný způsob, jak je chránit. Vítr totiž nepřijde do přímého kontaktu s povrchem očí, které tak zůstanou ušetřeny pálení a slzení. A pokud patříte mezi zodpovědné uživatele a budete v zimních měsících dodržovat výše uvedená opatření, žádné větší problémy vás překvapit nemohou!
Napsal: Cockyshop.cz