V hlavní sezóně alergií se někteří nositelé kontaktních čoček vrací k používání brýlí. Jaký bývá důvod? Začínají je nadměrně svědit oči, pálit a řezat. Připadá jim, jako by měli neustále v oku cizího těleso - například písek či prach. Přitom stačí dodržovat základní hygienická pravidla a kontaktní čočky můžete bez problému nosit téměř bez přestání po celý rok.
Co nepříjemné alergie způsobuje?
Nepříjemné pocity u alergika mohou vyvolat vnitřní či vnější alergeny (prach, pyl, plíseň, srst zvířat, atd.) a různé další nežádoucí usazeniny na čočkách, které se dostanou do očí a způsobí zanícení oční spojivky či zarudnutí očí.
Mohu nosit kontaktní čočky i v období alergií?
Ano, existují způsoby, jak dopady alergie na oči minimalizovat a kontaktní čočky úspěšně nosit i v období, které je typické vyšším výskytem alergenů v ovzduší.
K pohodlnějšímu nošení kontaktních čoček v tomto problémovém období může výraznou měrou napomoci nošení měkkých kontaktních čoček. Které to jsou? Měkké kontaktní čočky jsou určeny k časté výměně. Mohou být vyrobeny z méně odolného materiálu, který oko lépe snáší. Jedná se o tzv. hydrogelové nebo hybridní (silikon-hydrogelové) čočky. Silikon-hydrogelové čočky navíc lépe propouští kyslík, což taktéž zaručuje lepší snášenlivost a naprosto komfortní nošení. Typickým zástupcem jsou jednodenní kontaktní čočky, které jsou vhodné zejména právě pro alergiky.
Naopak tvrdé kontaktní čočky jsou méně vhodné. Jsou totiž určeny k dlouhodobějšímu nošení. Musí být proto "pevnější" a odolnější. Typickým příkladem tvrdých kontaktních čoček jsou roční kontaktní čočky, dnes však méně používané právě z důvodů hygieny.
Proč jednodenní kontaktní čočky
Částečky alergenů se mohou usazovat na čočkách či přímo v roztoku pro uchování čoček. Nečistoty a usazeniny (zejména bílkoviny) na čočkách a v roztoku se mohou stát po čase až toxickými. Stačí pak nezbavit čočky nečistot nebo je jen ledabyle omýt a už je zaděláno na problémy. Alergii mohou navíc způsobovat také dezinfekční prostředky určené k omývání čoček. Ty vám sice pomohou zbavit čočky výše zmíněných usazenin a nečistot nahromaděných během nošení, ale i ony mohou obsahovat určité typy konzervačních látek, které taktéž mohou nastartovat nepříjemnou alergickou oční reakci.
Největší výhodou jednodenních kontaktních je především to, že je nemusíte čistit. Často je stihnete vyhodit dříve, než se výše zmíněné nečistoty na čočkách nahromadí. Pokud jste nuceni čisticí prostředky používat, snažte se mít po ruce vždy roztoky bez konzervačních látek (tzv. peroxidové roztoky). To, že používání jednorázových jednodenních čoček představuje účinný způsob zvládání alergických projevů, potvrdily dokonce i některé klinické studie. Z nich vyplývá, že u nositelů jednodenních čoček byl patrný podstatně nižší výskyt alergických příznaků - jako je zarudnutí očí, zamlžené vidění, pocit cizího tělíska v oku a podobně.
Pro zmírnění následků využívejte při nošení čoček také zvlhčující oční kapky. A nezapomínejte ani na pravidelné používání anti-alergických očních kapek před nasazením a po sejmutí čoček. A to nejenom v průběhu, ale také před začátkem období, kdy hrozí zvýšené riziko výskytu alergenů.
Je důležité také zamezit jakémukoliv dalšímu kontaktu alergenů s vašima očima. Proto se snažte nemnout si oči a nesahat na ně, pokud jste si je důkladně neomyli vodou a mýdlem. Stejně tak se snažte vyhnout místům, ve kterém se vyskytuje velké množství alergenů (prašné prostředí). Rozhodně nikdy nepoužívejte kontaktní čočky od někoho jiného.
Pamatujte také na to, že alergickou reakci mohou vyvolat také některé kosmetické přípravky (make-up, oční stíny) a léky.
Pozn.: Pokud máte pocit, že se u vás projevují alergické příznaky, neprodleně navštivte nejbližšího alergologa. Ten pomocí kožních a krevních testů dokáže určit, zda vaše tělo skutečně vykazuje zvýšenou citlivost na určitou látku. Rozhodně návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte. Neléčené alergie se mohou s postupem času zhoršovat a vést k větším zdravotním problémům.
Napsal: VašeČočky.cz