Jde o oční choroby, které se projevují zákalem oční čočky. Katarakta je nejčastější příčinou slepoty, přičemž v 90% případů jde o stařeckou kataraktu. Šedý zákal ojediněle vzniká jako vedlejší účinek užívání léků, při diabetes mellitus nebo je vrozený po nitroděložní infekci. Někdy vznikne i po poranění oka, jako následek záření rentgenovým, infračerveným nebo UV-zářením, při dlouhodobém užívání léků jako kortizon, při chronickém zánětu cévnatky. Katarakta může být i dědičně podmíněna.
Jak zjistím, že mám šedý zákal?
Vzhledem k tomu, že jde o pomalý a postupný proces, většinou je tato oční choroba diagnostikována až v pozdějším stadiu. Proto je nutné každoročně absolvovat komplexní oční lékařskou prohlídku. Pacientovi se okolí jeví neostré a matné, zamlžené a zkreslené. Kontrasty ztrácejí na ostrosti, barvy na zářivosti. Někdy mívá člověk pocit, že pozoruje všechno jako přes mléčné sklo. Někteří pacienti se nejprve stěžují na silné příznaky oslnění, když svítí slunce nebo při protisvětle jako při reflektorech protijedoucího auta.
Někteří lidé s radostí zjišťují, že si najednou vystačí bez svých brýlí na čtení. Je to způsobeno změnou vlastnosti čočky lámat světlo, která je způsobena zákalem čočky. Někdy se postižený stává krátkozrakším, čímž se nejprve kompenzuje jeho stařecká dalekozrakost. Objevovat se mohou i zdvojené obrazy.
Diagnostika katarakty je jednoduchá - stačí navštívit očního lékaře, který vás vyšetří oční štěrbinovou lampou po rozšíření zorničky. Léčba je většinou operační a výsledkem je navrácení oční ostrosti.